CENTRUM MEDYCZNE

Terapia Manualna – nowość w leczeniu chorób kręgosłupa i całego układu ruchu

Terapia Manualna to nowoczesne podejście do diagnozowania i bezinwazyjnego leczenia dolegliwości bólowych narządu ruchu. Jest to skuteczna i bezpieczna terapia oparta na technikach terapeutycznych przynoszących nie tylko ulgę w bólu, ale także likwidujących przyczyny dolegliwości. Warto skorzystać z pomocy terapeuty manualnego jeżeli cierpimy na bóle kręgosłupa różnego pochodzenia,  dyskopatię, rwę kulszową, kontuzje i zwyrodnienia stawów obwodowych oraz bóle mięśniowe. Terapia różni się diametralnie od popularnych masaży, które odznaczają się zdecydowanie mniejszą skutecznością w walce z większością dysfunkcji ortopedycznych. Masaż działa wyłącznie na mięśnie. Nie ma natomiast większego wpływu na funkcjonowanie kręgosłupa i stawów obwodowych. Terapia Manualna wpływa na odblokowanie połączeń między kręgami, zwiększenie przestrzeni międzykręgowych oraz  fizjologiczne ustawienie struktur anatomicznych. Dzięki temu przywraca naturalną ruchomość, elastyczność i biomechanikę układu ruchu znosząc ostre i przewlekłe dolegliwości bólowe.

Podczas wizyty terapeuta przeprowadza wywiad, badanie funkcjonalne układu ruchu a następnie dobiera odpowiednie techniki terapeutyczne w celu wyeliminowania przyczyn dolegliwości bólowych. Czasami już na pierwszej wizycie udaje się uzyskać zdecydowaną poprawę lub całkowite zniesienie bólu. W sytuacji przewlekłych dysfunkcji leczenie najczęściej obejmuje kilka wizyt. Oprócz diagnozowania i terapii ważnym elementem są wskazówki, porady a czasem również ćwiczenia do wykonywania w domu, które uzupełniają proces leczenia.

 Do niedawna pacjenci ze schorzeniami narządu ruchu mogli korzystać wyłącznie z leczenia farmakologicznego, masaży i zabiegów fizykoterapeutycznych. Terapia Manualna otwiera nowe możliwości w walce z bólem, chorobami i różnymi dysfunkcjami kręgosłupa, stawów obwodowych oraz mięśni.